Amarantus - zboże XXI wieku

Amarantus (szarłat) należy do najstarszych roślin uprawnych świata, a mimo to obecnie nazywany jest zbożem XXI wieku - pod względem najważniejszych składników odżywczych przewyższa nawet pszenicę.

 

Niezwykłe właściwości amarantusa docenili już Inkowie i Aztekowie. Dzisiaj roślina ta wzbudza zainteresowanie specjalistów od żywienia ze względu na wyjątkowo dużą zawartość składników odżywczych ukrytych w swoich maleńkich nasionkach. Amarantus składa się z białka (16 g/100 g), które zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, jest wysoce przyswajalne i ma większą wartość biologiczną niż białko mleka czy soi. Nasionka amarantusa to również doskonałe źródło wapnia - bogatsze niż mleko. Pod względem zawartości żelaza szarłat przewyższa inne rośliny i nie tylko. Dodatkowo ziarna amarantusa dostarczają niacyny, witaminy E, NNKT, jak również są cennym źródłem błonnika. Szarłat zawiera ponadto skwaleny, które opóźniają procesy starzenia i antyoksydanty.

 

Potrawy z nasion amarantusa są świetną propozycją dla osób z cukrzycą, z nadwagą lub otyłością, osób na diecie bezglutenowej (nie zawierają glutenu), czy dla sportowców i komandosów.