STEWIA - Naturalny słodzik
Dbasz o zdrowie i szczupłą sylwetkę? Nie chcesz lub nie możesz jeść cukru? Jeśli tak, spróbuj naturalnego słodzika - stewii.
 
Stewia to roślina o wyjątkowo słodkich liściach bogatych w stewiozydy - jest ok. 300 razy słodsza od rafinowanego cukru. Mimo to, jest bezkaloryczną substancją słodzącą i to w dodatku naturalną - roślina ta nie jest toksyczna, co potwierdziły badania naukowe.
 
Stewię stosuje się najczęściej do obniżenia kaloryczności diety – zastępuje cukier i w ten sposób pozwala ograniczyć ilość spożywanego cukru. Dodatkowo wspomaga utratę nadwagi, ponieważ redukuje apetyt zarówno na potrawy tłuste jak i na słodycze. Ponadto nie powoduje próchnicy zębów. Słodzik ze stewii jest bezpieczny dla diabetyków, ponieważ nie podnosi poziomu cukru we krwi. U chorych na cukrzycę, którzy wyeliminowali ze swojego jadłospisu cukier i sztuczne słodziki, zamieniając go na stewię, zazwyczaj poprawia się samopoczucie fizyczne i psychiczne.
 
Słodzik ten nie ma kalorii i jest odporny na wysoką temperaturę (do 200 stopni C), przez co może być używany do gotowania i pieczenia (2 łyżeczki sproszkowanych liści odpowiadają 1 szklance cukru). Stewia dostepna jest w sprzedaży w postaci suszonych liści, tabletek, a także proszku.