Portulaka Warzywna - bogate źródło kwasów i witamin

Portulaka pospolita (in. portulaka warzywna) jest gatunkiem liściowej rośliny jednorocznej wyglądem przypominającym nieco roszponkę. Ze względu na swój wyjątkowy skład stała się warzywem szczególnie zalecanym osobom chorym na cukrzycę.

 

Liście i pędy portulaki zawierają dużo orzeźwiającego soku o lekkich właściwościach oczyszczających. Ponadto są bogate w witaminę A i C oraz sole wapnia, żelaza, sodu i magnezu. Dodanie Portulaki do posiłków wspomaga trawienie. Roślina ta jest bogatym źródłem antyoksydantów oraz kwasów omega 3 (0,2-0,38g/100 g) - dla porównania mięso smażonego halibuta, zawiera 0,4g/100 g, a dorsza 0,1g/100g.

Liście Portulaki przyrządza się jak szpinak, a mięsiste łodygi jak szparagi. Jej małe kwiatki są natomiast doskonałym zamiennikiem kaparów. Portulaka jest oryginalnym składnikiem sałatek i doskonałym dodatkiem do kanapek, nadającym im lekko kwaskowy smak.

Portulakę można samodzielnie wyhodować w domu z nasion zakupionych w sklepie. W ciągu 3 – 4 tygodni wyrasta 15-30 cm wysokości roślina, którą można przyrządzić na dowolny sposób. Dzięki zdolnościom regeneracyjnym portulaki, w miejscu po odcięciu jej łodyżek wyrastają nowe. Należy jednak pamiętać, aby nie zwlekać zbyt długo ze zbiorem jej liści, ponieważ od momentu zakwitnięcia zaczynają one nabierać goryczy.

Portulaka pochodzi z Grecji i Azji (Chiny, Himalaje). Znana była już w starożytnym Egipcie. Obecnie warzywo to należy do podstawowych składników kuchni greckiej na Krecie.