Pacjenci pójdą na naukę

Gazeta Współczesna

 

Chorzy na cukrzycę, którzy leczą się niektórymi insulinami, produkowanymi przez firmę Novo Nordisk, powinni do 1 kwietnia zgłosić się do lekarza diabetologa celem ustalenia dalszej terapii. Od tego dnia nie będą już bowiem dostępne w aptekach niektóre insuliny, zmieni się również typ wstrzykiwaczy, z których będą mogli korzystać pacjenci. Pacjenci otrzymają za darmo nowe wstrzykiwacze i poradę diabetologa m.in. w ośrodku przy ul. Zamenfoha.


Z aptek znikną insuliny we wstrzykiwaczach NovoLet i InnoLet oraz preparaty Mixtard 10 i Mixtard 20 we wkładach Penfill (zawierające odpowiednio 10 proc i 20 proc. insuliny krótko działającej).

Pacjenci będą mogli skorzystać z oferty innych producentów, proponujących preparaty o tym samym składzie lub dobrać terapię w ramach innych dostępnych preparatów Novo Nordisk (o innych proporcjach insuliny krótko działającej). Jakakolwiek zmiana wymaga jednak konsultacji z lekarzem diabetologiem, który oceni jaki lek będzie dla danego pacjenta najodpowiedniejszy.

- Pacjent musi też przejść krótką naukę podawania insuliny w innej formie w nowych rodzajach wstrzykiwaczy - mówi dr Małgorzata Arciszewska, diabetolog z Ośrodka diabetologicznego przy ul. Zamenhofa w Białymstoku. - Te wstrzykiwacze wymieniane są u nas za darmo. Z poznaniem nowych zasad podawania insuliny też nie powinno być problemu, jest to naprawdę proste. Szkolimy w tym zakresie każdego pacjenta.

Lekarze uspokajają, że zmiana terapii nie wiąże się z podniesieniem kosztów terapii. Można też nadal leczyć się preparatami tego samego producenta ustalając dodatkowe wstrzyknięcie preparatu w ciągu dnia. Będzie to konieczne ze względu na zmianę proporcji insuliny krótko działającej w preparacie.

Choć decyzji o zmianie insuliny na inną nie może podjąć farmaceuta, każda apteka będzie informować o odpowiednikach pacjenta.