Publikacje

Komentarze i artykuły przygotowywane przez lekarzy naszej Poradni można znaleźć na łamach specjalistycznych magazynów medycznych, jak również prasy codziennej i poradnikowej. Niektóre z nich zostały zamieszczone poniżej.Indeks i ładunek glikemiczny diety
Data wiadomości: 13.08.2008

Przegląd Kardiodiabetologiczny 2008; 3, 3: 223–231, Edyta Adamska, Maria Górska

 

Efektem spożycia węglowodanów jest wzrost stężenia glukozy. Indeks glikemiczny (IG) stanowi klasyfikację cukrów z uwagi na tempo ich wchłaniania, atomiast ładunek glikemiczny (ŁG) uwzględnia również zawartość węglowodanów w produkcie. Analizie poddawane są liczne czynniki wpływające na wartość IG i ŁG diety. Produkty o wysokim IG/ŁG wskutek nasilania hiperglikemii powodują zwiększoną sekrecję insuliny. Dieta o wysokim IG/ŁG może stanowić jeden z mechanizmów prowadzących do rozwoju oporności na insulinę. Wiele danych wskazuje, że kontrola IG/ŁG diety odgrywa istotną rolę w prewencji i leczeniu cukrzycy. Rozważany jest udział diety o wysokim IG/ŁG w patogenezie innych schorzeń, m.in. chorób nowotworowych.

Czytaj całość...

Na smukłą figurę trzeba się napracować
Data wiadomości: 19.04.2008

Kurier Poranny, Agata Sawczenko

 

Nieważne, czy mamy do zrzucenia 10, 20 czy 30 kilogramów. Odchudzanie wymaga dużej determinacji. Takich szczęściar, które jedzą, ile chcą, a waga im ani drgnie, jest naprawdę mało. Większość z nas, kobiet, pięknie zarysowana talia, szczupłe nogi i płaski brzuszek kosztuje dużo wyrzeczeń.

Czytaj całość...

Zmiany w opiece diabetologicznej
Data wiadomości: 19.12.2007

Puls Medycyny nr 20 (163), Monika Wysocka

 

Jeśli w Polsce nie wprowadzi się poważnych modyfikacji w polityce zdrowotnej i zasadach opieki nad chorymi z cukrzycą, problem nas przerośnie - alarmują diabetolodzy. Według ustaleń WHO, w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób. Niemal połowa z nich o tym nie wie, bo ma cukrzycę bezobjawową. Ponad 2,5 mln osób wykazuje obniżoną tolerancję glukozy, określaną jako stan przedcukrzycowy.

Czytaj całość...

««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast. » koniec »»

Pozycje 10 - 12 z 15