Publikacje

Komentarze i artykuły przygotowywane przez lekarzy naszej Poradni można znaleźć na łamach specjalistycznych magazynów medycznych, jak również prasy codziennej i poradnikowej. Niektóre z nich zostały zamieszczone poniżej.Indeks i ładunek glikemiczny diety
Data wiadomości: 14.04.2009

Cukrzyca a zdrowie, P6/18/8PA, Edyta Adamska

Dieta stanowi bardzo istotny element leczenia cukrzycy. Przestrzeganie zaleceń dietetycznych wraz z zaleconą farmakoterapią pozwala uzyskać lepsze wyrównanie metaboliczne. Zrozumienie zaleceń z pewnością ułatwi wprowadzenie zmian w diecie osobom chorym na cukrzycę.

Czytaj całość...

Indeks i ładunek glikemiczny diety w leczeniu cukrzycy
Data wiadomości: 02.12.2008

Diabetologia na co dzień nr 4 (13), Edyta Adamska, Maria Górska

 

Dieta człowieka od milionów lat ulega zmianom. W dzisiejszych czasach znalazły się w niej produkty wywołujące znacznie silniejszą odpowiedź glikemiczną, której skutkiem jest hiperglikemia oraz hiperinsulinemia. Indeks glikemiczny (IG) stanowi klasyfikację węglowodanów z uwagi na tempo ich wchłaniania, natomiast ładunek glikemiczny (ŁG) uwzględnia również zawartość węglowodanów w produkcie. Wartość IG i ŁG diety może być modyfikowana pod wpływem różnych czynników. Dieta o wysokim IG/ŁG może stanowić jeden z mechanizmów prowadzących do rozwoju oporności na insulinę. Wiele danych wskazuje, iż dieta o niskim IG/ŁG jest istotnym elementem poprawiającym wyrównanie metaboliczne cukrzycy.

Czytaj całość...

Sposób na jesienną chandrę
Data wiadomości: 24.10.2008

Kurier Poranny

 

Chłodno, ciemno, ponuro. Skarżymy się na jesienną chandrę. Poprawiamy sobie nastrój, sięgając po ulubione smakołyki.

Czytaj całość...

««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast. » koniec »»

Pozycje 7 - 9 z 15