Aktualności
Pragniemy, aby nasi pacjenci otrzymywali najnowsze informacje o wydarzeniach i programach prowadzonych w Poradni…

Orkisz w diecie bezglutenowej i cukrzycowej
Data wiadomości: 12.11.2013
Ziarno orkiszu ma słodkawy smak i jest doskonałym źródłem witamin z grupy B, PP oraz składników mineralnych: żelaza, potasu, wapnia i cynku. Orkisz mogą spożywać osoby będące na diecie bezglutenowej, a także osoby chorujące na cukrzycę. Posiada on niski indeks glikemiczny. Kleik przygotowany z orkiszu zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę oraz zwiększa tempo przemiany materii.
 
Czytaj całość...

Smak i zdrowie na talerzu czyli Komosa ryżowa
Data wiadomości: 06.11.2013
Niewiele się o niej mówi oraz nie jest bardzo popularna, ma natomiast nieocenione wartości odżywcze i zdrowotne. Komosa ryżowa jest rośliną bezglutenową, kształtem i smakiem przypominającą ziarno zbóż. Polecana jest osobom chorym na cukrzycę, ponieważ ma niski indeks glikemiczy (tylko 35), najniższy spośród wszystkich dodatków do obiadów, czyli kasz, makaronów i ziemniaków.

Czytaj całość...

Nagroda Anioły dla Aniołów dla dr Jadwigi Peczyńskiej
Data wiadomości: 25.03.2013

Z przyjemnością informujemy, że dr n. med. Jadwiga Peczyńska otrzymała wyróżnienie „Anioły dla Aniołów” za wyjątkowe zaangażowanie, zrozumienie i ponadstandardową opiekę nad osobami chorymi na cukrzycę. Nagroda przyznawana jest przez redakcję magazynu medycznego „Cukrzyca a Zdrowie”.

 

Czytaj całość...

««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje 19 - 21 z 28